Press "Enter" to skip to content

Kıbrıs’ta rum vatandaşına mal ihalesine tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Taşınmaz mal komisyonu’nun Güney Kıbrıs Rum yönetimi vatandaşı Nicolas Skuridis’e, girne’deki arsasını iade etmesi, bölgede bulunan bütün vatandaşları aşırı bir şekilde rahatsız etti.
Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, komisyonun İskan bölgesinde içindeki bir arsayı Rum vatandaşına iade etmesi doğru bir yaklaşım değil dedi. Ardından ekleyerek, Madem böyle bir şey olacak, O zaman mal Tazmin yasasında değişiklik yapılsın, ya da böyle yerleşim yerlerinde rumlara mal iadesi asla ama asla yapılmasın şeklinde konuştu.
Kıbrıslı Türklerin 1963 1974 yıllarında soykırıma maruz kaldığını, göç etmek için baskı yapılarak zorlandığını anımsatan Zorlu Töre, böyle yerleşim yerlerinde rumlara mal varlığı iadesinin yapılmasını Kesinlikle doğru bulmadığını ve bunun bir an önce değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Ayrıca konuya dahil olan ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili Ersin Tatar, konuyla ilgili Taşınmaz mal Komisyonu ve mal Tazmin yasasının çok önemli olduğunu ve bu sorunun çözülebilmesi için tazminat yoluna başvurulması gerektiğini dile getirdi.

admin
admin

Dost canlısı biriyimdir. dürüst olan herkese dost olurum müzik dinlemek vazgeçilmezlerim içerisinde bir çok aktivite ile uğraşıyorum..

View all posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir